Šunų dantų valymas – būtina gyvūno priežiūros procedūra
Sveiki ir prižiūrėti šunų dantys – tai geriausias būdas išvengti įvairių burnos ertmės ligų: reguliariai ir tinkamai atliekamas šunų dantų valymas gali turėti didelę įtaką jų sveikatos būklei ir komfortui.
Šunų dantų priežiūra, ligos ir būdai jų išvengti
Tam, kad laiku padėtumėte savo mažajam šeimos nariui ir išvengtumėte sveikatai pavojingų pakitimų, būtina nuolat stebėti ne tik dantis, bet ir dantenas. Jeigu pastebėjote, kad pasikeitė Jūsų keturkojo dantų ar dantenų spalva, gali būti, kad ant gyvūno dantų kaupiasi apnašos, yra emalio pakitimų arba prasideda danties kanalo uždegimas. Paraudusios dantenos – tai pirmas signalas, kad Jūsų augintinis galimai kenčia nuo tokių ligų, kaip šunų dantų paradantozė. Pastebėjus pakitimus šuns burnoje, būtina kreiptis pas veterinarą, kuris atliks bendrą burnos apžiūrą ir parinks tinkamus gydymo bei tolimesnės priežiūros metodus.
Reguliarus ir tinkamai atliekamas šunų dantų valymas gali padėti išvengti ne tik dantų ir burnos ertmės ligų, bet ir apsaugoti kitus gyvūno vidaus organus: bakterijos, kurios kaupiasi šuns burnoje gali keliauti kraujotaka, pasiekti ir pažeisti gyvūno kepenis, inkstus ar širdį, sukeliant pavojų augintinio sveikatai ir gyvybei. Laiku nepastebėta ar negydoma šunų paradantozė neretai sukelia žandikaulio infekcijas bei gali turėti įtakos tokiems sutrikimams kaip širdies vožtuvo nepakankamumas.
Kada reikia kreiptis į veterinarą dėl šunų dantų gydymo?
Nors šunų šeimininkai dažniausiai kreipiasi pas veterinarus dėl paradantozės gydymo, neretai pasitaiko ir kitų ligų ar traumų, dėl kurių augintiniui gali prireikti skubios specialistų pagalbos, pavyzdžiui, kanalų uždegimai arba šunų dantų lūžiai (kai kurie atvejai baigiasi gydymu pritaikant specialius, šunims skirtus briketus). Tam, kad išvengti skaudžių sužeidimų, būtinas ne tik reguliarus šunų dantų valymas, bet ir atsakingas dėmesys, parenkant tinkamus žaislus ar kitus graužiamus daiktus: dantų lūžiai dažniausiai įvyksta smalsiam šuniui graužiant medžio pagalius, akmenis ar kitus radinius. Nulaužtas ir nesutvarkytas dantis – tai žingsnis link danties nervo uždegimo – pulpito. Jeigu Jūsų augintinis tapo neramus ar nenori ėsti, gali būti, kad gyvūną kamuoja skausmas, todėl jam būtinas gydymas, dažniausiai pasirenkant lūžusio danties išrovimą.
Šunų dantų valymas apsaugo gyvūnus nuo dantų ėduonies: kaupiantis maisto atliekoms, dantyje gali atsirasti skylutė, kurios negydant galima sukelti pavojų bendrai keturkojo sveikatos būklei. Šunų dantų eduonies problemos sprendžiamos išvalant atsiradusią ertmę ir atliekant plombavimą, tačiau neretai tenka gendantį dantį pašalinti, vengiant sunkesnių burnos ertmės susirgimų. Taisant ar traukiant pažeistus šunų dantis, naudojama bendra narkozė.
Šunų dantų priežiūra turi būti atliekamas nuo mažens
Netinkama šunų dantų priežiūra – tai pagrindinė priežastis, dėl kurių keturkojai susiduria su sunkiomis burnos ertmės ligomis. Profilaktinė priežiūra ir šunų dantų valymas turi būti įtrauktas į kiekvieno augintinio dienos rutiną. Dantų apnašos pradeda kauptis beveik iš karto po to, kai šuo pasimaitina: formuojasi nematoma plona plėvelė, prie kurios greičiau prikimba įvairūs nešvarumai ir bakterijos. Kaip ir žmogaus, taip ir šuns dantų sandara reikalauja, kad jie būtų papildomai prižiūrimi ir kasdien ar bent kas antrą dieną valomi specialia pasta bei šepetėliu: šunų dantų valymas šių priemonių pagalba laikomas veiksmingiausiu pasirinkimu, siekiant palaikyti burnos ertmės sveikatą. Šunų dantų higiena gali padėti apsaugoti ir išlaikyti juos tvirtus bei sveikus: reguliariai valant dantis, išvengsite nemalonaus šunų burnos kvapo, dantenų paraudimų ir patinimų, lūžinėjančių ar krentančių dantų, skausmo, kraujavimo ir pan. Kuo ankstesniame amžiuje pradedamas šunų dantų valymas naudojant šepetėlius, tuo lengviau augintiniai pripranta prie šios procedūros. Jeigu šuo reaguoja agresyviai ar neįprastai jautriai, derėtų pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.
Šunų dantų priežiūros rekomendacijos
Pet House augintinių viešbutyje dirbančios šunų dantų priežiūros specialistės rekomenduoja palaikyti gerą šunų dantų būklę ir atidžiai rinktis priemones, kuriomis galite pagerinti savo augintinių dantų būklę. Nors ir labai stengiantis priprantinti gyvūną, ne visi augintiniai leidžiasi valyti dantis, naudojant šepetėlius, todėl rekomenduojame išbandyti kitas alternatyvias šunų burnos higienos priemones: gelį (tepamas tiesiai ant dantų ir dantenų), skalavimo skystį (pilamas į gyvūnų lakamą vandenį) arba burnos priežiūros purškiklius (purkšti ant dantų ir dantenų), patogius medžiaginius antpirščius. Šios tinkamai naudojamos dantų priežiūros priemonės pagerins šuns burnos kvapą ir pašalins apnašas. Burnos ertmės priežiūros reikmenų galima rasti mūsų gyvūnų prekių el. parduotuvėje www.dokrinesa.lt. Primename, kad būtina naudoti tik šunims skirtas priemones!
Šunų dantų valymas gali būti ne tik naudingas ir malonus: dantų pastos būna įvairių skonių (jūros gėrybių, vištienos), o dantų valymui skirti žaislai vilios nuotaikingai ir aktyviai praleisti laisvalaikį. Kai kurių gelių ar skalavimo skysčių skonis gali nepatikti augintiniui, nes ne visų sudėtyje yra skonį gerinančių medžiagų, todėl prieš išsirinkdami tinkamiausią burnos ertmės priežiūros priemonę, pasitarkite su mumis.
Daugiausiai džiaugsmo ir pasitenkinimo teikia šunų dantų priežiūrai skirti pašarai, skanėstai ir kramtukai. Jūsų šunį prižiūrintis veterinaras gali rekomenduoti arba paskirti odontologinę dietą, kuri teigiamai veiktų gyvūno dantų būklę. Tinkamai parinkus pašarą ir suderinus jį su kitais šunų dantų valymo būdais, galima efektyviai kovoti su akmenų formavimusi ir užkirsti kelią dantų paradantozei: šunų dantų priežiūrai skiriamas maistas, kurio granulės yra specifinės formos, o jo sudėtyje yra akmenų formavimąsi stabdančio polifosfato.
Dantų priežiūros profilaktika
Svarbus ne tik tinkamai parinktas šepetėlis, dantų pasta ar pašaras, bet ir įvairūs augintiniui duodami dantis valantys specialūs žaislai. Ilgą laiką buvo laikomasi nuomonės, kad šunys savo dantis išsivalo natūraliais būdais (graužiant kaulus ar medžių šakas), tačiau veterinarijos gydytojai nerekomenduoja pasikliauti šiais metodais dėl anksčiau minėtų galimų dantų lūžių bei rizikos pažeisti dantų emalį. Tokie „pagraužtukai“ gali pažeisti dantenas ir sukelti sunkius virškinimo sistemos sutrikimus, todėl vietoje šių graužimo objektų rekomenduojame pasiūlyti savo mažajam draugui specialiai šunims pritaikytus kramtukus. Šunų dantų valymas į pagalbą pasitelkiant kramtukus gali būti atliekamas kiekvieną dieną: dantukai bus nuvalyti nuo susikaupusių apnašų, panaikinant po valgio susidariusią bakterinę plėvelę.
Atsakingas rūpinimasis šuns higiena visada duoda geriausius rezultatus, o šunų dantų valymas yra tiek pat svarbus ir reikšmingas, kaip ir tinkama bei subalansuota augintinio mityba ar fizinis aktyvumas. Kiekvieno šuns šeimininko pareiga – tinkamai prižiūrėti savo mažojo keturkojo draugo dantų ir burnos ertmės būklę. Neignoruokite gyvūno rodomų galimo diskomforto ženklų ir laiku kreipkitės į specialistus, kurie pasirūpins Jūsų šuns sveikata.
Gyvūnų viešbučio Pet House profesionalios gyvūnų priežiūros specialistės grožio procedūrų metu gali išvalyti Jūsų keturkojo draugo dantukus su patogiais medžiaginiais antpirščiais. Šios ar kitos kasdien naudojamos dantų priežiūros priemonės pagerins šuns burnos kvapą ir pašalins apnašas.